معرفی اهواز و ۱۲ تا از جاهای دیدنی اهواز

جاهای دیدنی اهواز

یکی از بهترین شهرهای گردشگری و تفریحی که موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی در کشورمان دارد اهواز است. شهر اهواز در استان خوزستان قرار دارد و به دلیل داشتن فرهنگ‌ها و قومیت‌های متنوع در کنار یکدیگر و همچنین داشتن جاذبه‌های گردشگری به یکی از شهرهای کلیدی خوزستان تبدیل شده است. قومیت‌های گوناگون مانند لرها، بختیاری‌ها و عرب‌ها در این شهر زندگی می‌کنند. طبق سرشماری سال ۹۵، این شهر دارای ۱.۳۰۰.۰۰۰ نفر جمعیت است. همچنین رودخانه کارون این شهر را به دو قسمت تقسیم کرده است و در هر دو طرف می‌توانید جاهای دیدنی اهواز را مشاهده کنید.

اطلاعات ضروری اهواز

کد اهواز۰۶۱
فاصله از تهران۸۳۴ کیلومتر
مدت سفر زمینی از تهرانحدود ۱۰ ساعت
مدت سفر هوایی از تهران۱ ساعت و ۱۱ دقیقه
مدت سفر با قطار از تهران۱۴ ساعت

موقعیت جغرافیایی اهواز

شهر اهواز، مرکز استان خوزستان است و در یک منطقه جلگه‌ای قرار گرفته است. ارفاق شهر اهواز نسبت به سطح دریا ۱۸ متر است و حدود ۲۰ هزار هکتار وسعت دارد و با چنین وسعتی از بزرگ‌ترین شهرهای ایران است. اهواز یکی از شهرهای مهم کشور است و بندرهای گوناگونی را به یکدیگر وصل می‌کند.

آب و هوای شهر اهواز

همان طور که پیش‌تر گفتیم، اهواز یک شهر جلگه‌ای و چهار فصل است. می‌توان گفت بهترین فصل‌های اهواز، فصل‌های زمستان و بهار هستند که اهواز در این فصل‌ها آب و هوای مطبوع و بسیار خوبی دارد.

کدام قومیت‌ها در اهواز زندگی می‌کنند؟

 • قوم عرب
 • فارسی
 • لر
 • کرد
 • بختیاری
 • شوشتری
 • ایلامی
 • ترک
 • بلوچی

بهترین محله‌های اهواز

نام محلهموقعیت جغرافیایی
کوی مهدیسجنوب شرقی اهواز
شهرک دانشگاهجنوب غربی اهواز
نادریجنوب شرقی اهواز
زیتون کارگریجنوب شرقی اهواز
آسیه آبادضلع شرقی رود کارون
شهرک نفتمرز شرقی اهواز
گلستانجنوب اهواز
پادادشهرجنوب شرقی اهواز
کوروششرق اهواز
کیان آبادمرکز اهواز
کیانپارسمرکز اهواز

چگونه به اهواز سفر کنیم؟

سفر به اهواز به دلیل داشتن جاده‌ها، خطوط هوایی و راه آهن، از طریق روش‌های مختلفی امکان پذیر است. در ادامه با این روش‌ها آشنا می‌شویم.

سفر هوایی به اهواز

فرودگاه اهواز یک از پرترددترین فرودگاه‌های کشور است که روزانه پروازهای داخلی و خارجی زیادی از این فرودگاه انجام می‌شود. همچنین هواپیمایی‌های متعددی مانند ایران ایر، ماهان، ایرتور، آتا، اسکای، کیش ایر و... در این فرودگاه فعالیت می‌کنند. در این فرودگاه هر روز پروازهایی به مقصد تهران، اصفهان و شیراز و برای شهرهای مشهد و دبی نیز پروازهای هفتگی وجود دارد.

سفر با قطار به اهواز

سفر با قطار نیز طرفداران بسیاری دارد. قطار تهران به خرمشهر از اهواز عبور می‌کند و در این شهر نیز توقف دارد. همچنین قطار در مسیر اهواز و بندر امام خمینی نیز وجود دارد.

سفر با خودرو شخصی به اهواز

برای کاهش هزینه‌های سفر می‌توانید گزینه سفر به اهواز با خودرو شخصی را انتخاب کنید. این شهر در مسیر اتوبان اصفهان و شیراز قرار دارد و همچنین به تهران نیز راه دارد.

سفر با اتوبوس به اهواز

در هر شهری از کشورمان باشید می‌توانید به راحتی با اتوبوس به اهواز سفر کنید. پایانه‌های مسافربری اهواز عبارت‌اند از:

 • پایانه زاگرس
 • پایانه تپه
 • پایانه خلیج فارس
 • پایانه هفدهم

جاهای دیدنی اهواز

 1. رود کارون
 2. پل سیاه
 3. حمام نفت سفید
 4. پل سفید اهواز
 5. موزه هنرهای معاصر اهواز
 6. دانشگاه سه گوش
 7. کلیسا سورت مسروپ
 8. پارک کوهساران
 9. بازار عبدالحمید
 10. پل طبیعت کیانپارس
 11. تالاب بامدژ
 12. پارک ساحلی اهواز

رود کارون

رود کارون جز پرآب‌ترین و مهم‌ترین رودهای کشورمان ایران است که از اهواز عبور کرده است. این رود ۹۵۰ کیلومتر طول دارد و از زرد کوه بختیاری سرچشمه می‌گیرد و شهر اهواز را به دو بخش مختلف تقسیم می‌کند. کارون در حال حاضر در بحران کم‌آبی قرار دارد و با این حال تأمین کننده آب آشامیدنی این شهر است. رود کارون هر ساله میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است که این رود را نماد اصلی شهر اهواز می‌دانند.

آدرس رود کارون: خوزستان، اهواز

رود کارون

منبع: Instagram

پل سیاه

پل سیاه اولین پلی بود که روی کارون و در سال ۱۳۰۸ ساخته شد و به علت رنگ سیاه پایه‌هایش به اسم پل سیاه مشهور شد. پل سیاه یک مسیر ریلی و دو راه برای عابرین پیاده دارد و نقش کلیدی در جنگ جهانی دوم داشت؛ زیرا مهمات و نیروهای ارتش روسیه از طریق این پل جا به جا می‌شد. همچنین یکی از اصلی‌ترین و مؤثرترین دلایل پیروزی متفقین در جنگ همین پل بود و به همین علت آن‌ها نام این پل را، پل پیروزی گذاشتند. طول و عرض پل سیاه به ترتیب ۱۰۵۰ و ۶ متر است و در آثار ملی به ثبت رسیده است.

آدرس پل سیاه اهواز: خوزستان، اهواز، جنوب مرقه علی بن مهریار، پل سیاه اهواز

پل سیاه اهواز

منبع: Instagram

پل سفید اهواز

پل سفید چندین سال بعد از ساخت پل سیاه رو کارون ساخته شد و این پل دومین پل کارون است. جنس این پل فلزی است و اولین پل معلق ایران محسوب می‌شود و دارای ۵۰۱ متر طول است. اگر به اهواز سفر کردید حتماً از این پل دیدن کنید. پیشنهاد من به شما این است که در شب یا غروب به دیدن این پل بروید زیرا در تاریکی هوا زیبایی آن چند برابر می‌شود.

آدرس پل سفید اهواز: خوزستان، اهواز، حدفاصل میدان شهدا و خیابان فلسطین (اداره پست)

پل سفید اهواز

منبع: Instagram

حمام نفت سفید

حمام نفت سفید یکی دیگر از مکان‌های دیدنی اهواز است و مربوط به دوره قاجار می‌شود که معماری بسیار خاص و جذابی دارد و به وسیله استاد معتمدی ساخته شده است. لازم به ذکر است که قسمت‌های زیادی از این مکان دیدنی تخریب شده و از بین رفته‌اند اما با این حال یک مکان گردشگری جذاب اهواز است که پیشنهاد می‌کنم حتماً از آن دیدن کنید.

آدرس حمام نفت سفید اهواز: خوزستان، ۵۵ کیلومتری اهواز، ۳۶ کیلومتری شهرستان هفتکل، نفت سفید

موزه هنرهای معاصر اهواز

موزه هنرهای معاصر اهواز مربوط به گذشته‌ها و آثار قدیمی نیست؛ بلکه در این موزه آثار هنرمندان معاصر نمایش داده می‌شود و مکان بسیار خوبی برای افرادی است که اهل هنر هستند و به هنر علاقه دارند. همچنین اگر به هرکدام از آثار این موزه علاقه‌مند شدید، می‌توانید آن را خریداری کنید.

آدرس موزه هنرهای معاصر اهواز: خوزستان، اهواز، جاده ساحلی

موزه هنرهای معاصر اهواز

منبع: Instagram

دانشگاه سه گوش

علت اصلی تبدیل شدن این دانشگاه به یکی از مکان‌های گردشگری اهواز، معماری جذاب و خاص این دانشگاه است که بسیار زیباست. ساخت این دانشگاه مربوط به یک قرن پیش است و معماری آن را یک فرد فرانسوی انجام داده است و چند سبک مختلف را در طراحی آن به کار برده است. این بنای قدیمی تابه‌حال بارها تغییر کاربری داده است. این ساختمان سه گوش در سال ۱۳۵۰ به دانشکده ادبیات و زبان دانشگاه جندی‌شاپور مبدل شد.

آدرس دانشگاه سه گوش: خوزستان، اهواز، خیابان امام موسی صدر، فلکه سه‌گوش

دانشگاه سه گوش

منبع: Instagram

کلیسا سورت مسروپ

اگر علاقه زیادی به بازدید از کلیساها و مکان‌های این چنینی دارید، یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما کلیسا سورت مسروپ است. قدمت این کلیسا به ۵۰ سال برمی‌گردد و بنای سفید رنگ جذابی دارد که با معماری خاصش به یکی از بهترین جاهای دیدنی اهواز تبدیل شده است. البته باید بگوییم که ورود به این کلیسا برای عموم مردم آزاد نیست و باید با تورهای گردشگری از آن دیدن کنید.

آدرس کلیسا سورت مسروپ: خوزستان، اهواز، خیابان شهید مصطفایی، خیابان شهید موسوی

کلیسا سورت مسروپ

منبع: Instagram

پارک کوهساران

پارک کوهساران بام شهر اهواز است که در سال‌های دهه ۸۰ ساخته شده است. در این پارک می‌توانید تمام شهر و مناظر زیبای آن را ببینید. در بخش ابتدایی و ورودی این پارک یک شیر سنگی قرار گرفته است و یک دریاچه مصنوعی بسیار بزرگ نیز در اطراف آن قرار دارد که از دلایل اصلی ورود گردشگران به این پارک است. همچنین اگر علاقه زیادی به ورزش‌های هیجانی دارید می‌توانید زیپ لاین را در این پارک تجربه کنید.

آدرس پارک کوهساران: خوزستان، اهواز، بلوار نواب صفوی، نبش خیابان شهید باوی

پارک کوهساران

منبع: Instagram

بازار عبدالحمید

یکی از بهترین مکان‌ها برای خرید، قدم زدن و گشت و گذار، بازار عبدالحمید است که حال و هوای دوران قاجار را دارد. معماری این بازار تا الان تغییری نکرده و بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. قدم زدن و گشتن در این بازار شما را با فرهنگ مردم این شهر آشنا می‌کند. همچنین این بازار یکی از بهترین مکان‌ها برای خرید سوغاتی در اهواز است و می‌توانید محصولات مختلفی اعم از صنایع دستی، لباس جنوبی و خیلی از کالاهای کمیاب را با قیمت بسیار مناسب در این بازار پیدا کنید.

آدرس بازار عبدالحمید: خوزستان، اهواز، خیابان نظامی، بین خیابان نادری و امام خمینی

بازار عبدالحمید

منبع: Instagram

پل طبیعت کیانپارس

پل طبیعت کیانپارس بهترین مکان برای قدم زدن و تماشای طبیعت اهواز است. این پل دو پارک این شهر به نام‌های پارک ساحلی و پارک لاله را به یکدیگر متصل می‌کند و طول ۵۰۰ متری دارد. این پل فقط برای قدم زدن است و هیچ ماشینی روی آن تردد نمی‌کند. فضای سبز اطراف پل طبیعت کیانپارس بسیار جذاب است و همچنین می‌توانید از امکانات رفاهی کافه‌ها و رستوران‌هایی که روی این پل قرار دارند نیز استفاده کنید.

آدرس پل طبیعت کیانپارس: خوزستان، اهواز، مرکز شهر

پل طبیعت کیانپارس

منبع: Instagram

تالاب بامدژ

برای کسانی که به طبیعت علاقه زیادی دارند، تالاب بامدژ یکی از بهترین مکان‌های دیدنی است. این تالاب هرساله پذیرای پرندگان مهاجری است که از سیبری و افریقا به این تالاب ۴۰۰ هکتاری می‌آیند. این تالاب به دلیل داشتن گونه‌های مختلف جانوری، یکی از بهترین مکان‌ها برای عکاسی از طبیعت است. همچنین بهترین زمان آب و هوایی برای بازدید از این تالاب تا اردیبهشت ماه است که هوا خنک و مطلوب است.

آدرس تالاب بامدژ: خوزستان، ۴۰ کیلومتری اهواز

تالاب بامدژ

منبع: Instagram

پارک ساحلی اهواز

یکی از مهم‌ترین و بهترین مکان‌های تفریحی اهواز، پارک ساحلی این شهر است که در نزدیکی رود کارون قرار دارد. تفریحات مختلفی مانند دوچرخه سواری، ماهیگیری، والیبال، قایق سواری و... را می‌توانید در این پارک تجربه کنید. حتی قدم زدن در پارک ساحلی اهواز و در کنار رود کارون می‌تواند حس بسیار خوبی به شما ببخشد.

آدرس پارک ساحلی اهواز: خوزستان، اهواز، کیانپارس، بلوار ساحلی غربی

پارک ساحلی اهواز

منبع: Instagram

غذاهای سنتی اهواز

 • قلیه ماهی
 • نافله
 • ماهی صبور تنوری
 • سمبوسه
 • فلافل
 • کبه عربی
 • حمیس توله
 • قلیه میگو
 • اوپیوزی
 • خورشت بامیه
 • حمیسه
 • پاکورا
 • آش ارده
 • ماسوا
 • آش غلغل
 • بورانی باقلا سبز

فلافل اهواز

منبع: Instagram

سوغات اهواز چیست؟

 • خرما
 • ارده
 • انواع حلوا
 • کلوچه خرمایی
 • انواع ترشی
 • ماهی جنوب
 • میگو
 • ادویه

خرما اهواز

منبع: Instagram

اجاره خودرو برای سفر به اهواز

یکی از بهترین راه‌ها برای سفر به اهواز اجاره خودرو است. اگر قصد دارید با خودرو شخصی به اهواز سفر کنید اما ماشین ندارید یا مشکلی برای خودرو شما به وجود آمده است، اجاره خودرو بهترین گزینه است. شما می‌توانید ماشین مدنظرتان را با قیمت بسیار مناسب از سعادت رنت اجاره کنید و به هرجای ایران که دوست داشتید از جمله اهواز سفر کنید. همچنین اجاره ون نیز برای سفرهای گروهی با تعداد بالا بسیار به صرفه است و به جای اینکه هزینه اجاره ۲ یا ۳ خودرو را پرداخت کنید، می‌توانید به راحتی با اجاره یک ون سفر کنید و در هزینه‌ها نیز صرفه جویی کنید.

اجاره خودرو ارزان برای سفر

کلام نهایی

اهواز یکی از شهرهای جذاب و مهم کشورمان است که هرساله میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. مکان‌های دیدنی اهواز و مکان‌های تفریحی آن بسیار زیادند و در این مقاله به معرفی این شهر و جاهای دیدنی اهواز پرداختیم. همچنین غذاهای سنتی متنوع و خوشمزه‌ای در این شهر وجود دارد که امتحان کردن آن‌ها یک تجربه جدید برای شما به ارمغان می‌آورد. پیشنهاد می‌کنم برای نهایت استفاده از یک سفر کوتاه به اهواز حتما غذاهای سنتی اسن شهر را امتحان کنید.

سؤالات متداول

در این قسمت به سؤالات متداول شما درباره اهواز و جاهای دیدنی آن پاسخ می‌دهیم.

بهترین زمان سفر به اهواز کدام فصل سال است؟

بهترین زمان سفر به اهواز، فصل زمستان است؛ اما آب و هوای اهواز از آذر تا اردیبهشت مطلوب و خوب است.

مهم‌ترین جاهای دیدنی اهواز کدام‌اند؟

رود کارون و پل‌های آن، حمام نفت سفید، کلیسا سورت مسروپ، پارک کوهساران، بازار عبدالحمید، پارک ساحلی، پل طبیعت کیانپارس و تالاب بامدژ از مهم‌ترین جاهای دیدنی اهواز هستند.

معروف‌ترین و قدیمی‌ترین بازار اهواز چیست؟

معروف‌ترین و قدیمی‌ترین بازار اهواز، بازار عبدالحمید است.

خوشمزه‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای اهواز کدام‌اند؟

خوشمزه‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای اهواز عبارت‌اند از فلافل، سمبوسه و خورشت بامیه.

(5.00)
:
نظر خود را بنویسید
نظرات