تجربه رانندگی در استانبول

تجربه رانندگی در استانبول

رانندگی در استانبول می‌تواند چالش‌برانگیز باشد؛ به خصوص برای کسانی که با شرایط ترافیکی و رانندگی در این شهر آشنایی ندارند. استانبول شهری بزرگ و پرجمعیت است که ترافیک و رفت‌وآمد در آن می‌تواند در برخی مواقع بسیار سنگین باشد؛ به خصوص در ساعات اوج ترافیک. با این حال قصد داریم در ادامه مقاله، تجربه افراد از رانندگی در استانبول را بررسی کنیم و ببینیم رانندگی در خیابان‌های استانبول چگونه است.

اجاره خودرو در ترکیه ارزانتر از تاکسی

تجربه افراد از رانندگی در استانبول

در ادامه نظرات و تجربیات افراد مختلف در مورد رانندگی در استانبول را از جاهای مختلف مثل گوگل و تریپ ادوایزر جمع‌آوری و حتی ترجمه کردیم و آوردیم تا بتوانید آگاهی بیشتری در مورد رانندگی در استانبول کسب کنید.

1- استانبول یک شبکه بزرگ حمل‌ونقل عمومی (اتوبوس، تراموا، مترو، کشتی، تله کابین، فونیکولور) را در اختیار شما قرار می‌دهد تا زمانی که اینجا هستید از آن استفاده کنید، مگر اینکه رفت‌وآمد با آن‌ها مورد پسند شما نباشد یا دوست داشته باشید آزادانه و مستقل‌تر به رفت‌وآمد بپردازید. رانندگی در استانبول انگار برای همه به هر نحوی آزاد است اما خوشبختانه مردم اکنون بیش از سال‌های گذشته به چراغ‌ها پایبند هستند و این مورد وضع رانندگی در استانبول را بهتر کرده است.

2- در استانبول ترافیک وحشتناک است، جاده‌ها اکثراً شامل خیابان‌های یک‌طرفه و باریک هستند (شهری با قدمت ۲۰۰۰ ساله) و پیدا کردن جای پارک بسیار سخت است، وقتی هم که جای پارک پیدا کنید گران هستند و در نهایت بنزین هم در استانبول بسیار گران است. علاوه بر همه اینها، بیشتر منطقه سلطان احمد عابر پیاده است و هیچ شخصی مجاز به رانندگی با خودرو در آن نیست.

3- رانندگی در بسیاری از خیابان‌های استانبول، یک ایده دیوانه کننده است. رانندگی در هر جای دیگری در ترکیه را توصیه می کنم، اما در استانبول خود را خسته نکنید - حمل‌ونقل عمومی بهترین است.

4- ترافیک استانبول دیوانه کننده است، رانندگی ممکن است بیشتر از پیاده روی طول بکشد، پارک کردن در نزدیکی جایی که می‌خواهید باشید عملاً غیرممکن است و قیمت تاکسی بالا است. حمل‌ونقل عمومی بیشتر توصیه می‌شود. (اگرچه اغلب بسیار شلوغ است.) به این واقعیت اضافه کنید که بیشتر مناظر دیدنی برای بازدیدکنندگان بسیار نزدیک به هم هستند (بسیاری از آن‌ها در منطقه پیاده‌روی سلطان احمد هستند.)

5- می توانم بگویم که در استانبول حمل‌ونقل عمومی بهترین گزینه است، تمیز است!  تاکسی‌ها چندان خوب نیستند ... و البته هزینه آنها بسیار بیشتر از حمل‌ونقل عمومی است. به دلیل ترافیکش، رانندگی دشوار است و شما به‌راحتی می‌توانید ۱-۲ ساعت را در ترافیک بگذرانید.

6- من رانندگی را در استانبول آموختم و بعداً ۱۵ سال هر روز در شهر رانندگی کردم. من آن را دوست داشتم. با این حال، امسال یک روز آنجا بودم و با ماشین به سمت شمال به سفر رفتم. یک ساعت و ۵۰ دقیقه در ماشین نشستم، وارد یک تونل طولانی شدم که قبلاً هرگز ندیده بودم، از همان تونل، به بزرگراهی که هرگز ندیده بودم، برگشتم. خروجی را اشتباه گرفتم و به همان جایی که شروع کردم برگشتم بنابراین با وجود تجربه چندین ساله رانندگی در استانبول، یه وقت‌هایی بدون نقشه و دانستن مسیر، ممکن است رانندگی در مسیرها، گیج کننده باشد. در هر جای دیگر ترکیه رانندگی بسیار سرگرم کننده است (به جز شاید ازمیر و مراکز شهر آنکارا).

7- اکثر اماکن دیدنی استانبول، در منطقه سلطان احمد قرار دارند و به سختی می‌توانید با ماشین وارد سلطان احمد شوید. پارکینگ و پیدا کردن جا در اطراف آن، یک کابوس است و پیاده‌روی در آن منطقه راحت‌تر است و رانندگی و بردن خودرو به آنجا اشتباه است.

8- پارکینگ در نزدیکی مناظر دیدنی استانبول قطعاً هزینه بالایی دارد، اگر در حین اقامت در هتل، درباره رانندگی در استانبول مصمم هستید، می‌توانید از هتل بخواهید تا با پرداخت هزینه‌ای ماشین را برای شما پارک کند و هر زمان که قصد رانندگی با آن را دارید در دسترس شما قرار دهد.

9- رانندگی در استانبول، فقط در صورتی توصیه می‌شود که شهر را ترک کنید و بخواهید به خارج شهر بروید؛ نه برای رفت‌وآمد در آن به‌خصوص در ساعات اوج ترافیک!

10- رانندگی در استانبول به دلیل ترافیک سنگین، سیستم‌های جاده‌ای پیچیده و آداب رانندگی ناآشنا می‌تواند برای گردشگران چالش برانگیز باشد. علاوه بر این، پیدا کردن پارکینگ ممکن است دشوار باشد و خیابان‌های باریک شهر ممکن است برای پیمایش گیج‌کننده باشد. بسیاری از گردشگران به جای آن از وسایل حمل‌ونقل عمومی یا تاکسی استفاده می‌کنند. اگر تصمیم به رانندگی دارید، مهم است که با قوانین راهنمایی و رانندگی محلی آشنا شوید و برای شرایط رانندگی منحصر‌به‌فرد در این شهر آماده باشید.

11- خوب، استانبول پرجمعیت ترین شهر ترکیه است و خانه حدود ۱۴ میلیون نفر است. در نظر بگیرید دولت به دلیل ازدحام انبوه به دنبال راه‌هایی برای بهبود زیرساخت‌ها است و این باید به شما ایده دهد که رانندگی در استانبول واقعا چگونه است. من ترک هستم و در شهر رانندگی نمی‌کنم. فکر می‌کنم فقط جسورها و نترس‌ها این کار را می‌کنند. اگر ازدحام انبوه باعث ایجاد مشکل نمی‌شود، باید بدانید که بعضی راننده‌ها توی جاده و خیابان، به خوبی رانندگی نمی‌کنند.

12- آره! رانندگی در استانبول آسان است. اما اگر سوال این بود که آیا ارزشش را دارد؟ پاسخ منفی بود. چرا؟ استانبول پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه است و در همه جا ترافیک وجود دارد. برای یک توریست، گیر افتادن در ترافیک به معنای از دست دادن فرصت کشف چیزهای جدید است که ضرر است. همچنین جای پارک هم مشکل بزرگی است و زمان بیشتری را می‌طلبد.

13- متأسفانه رانندگی در استانبول برای توریستی که از کشوری می‌آید که از زیرساخت جاده و مسیرها اطلاع ندارد، آسان نیست. علاوه بر این، بسیاری از مناطق دیدنی استانبول، زمانی که به مرکز آنها می‌رسند، به راحتی قابل پیاده روی هستند. (سلطان احمد، تکسیم، کادیکوی و غیره).

14- برای یک گردشگر، رانندگی در استانبول سخت خواهد بود. استانبول شلوغ است و هر زمان ممکن است گیر کنید در ترافیک. رانندگان با توجه به شرایط عمل می‌کنند. رانندگی در استانبول به جای دانستن قوانین راهنمایی و رانندگی نیاز به همدلی دارد، یعنی باید حرکت سایر وسایل نقلیه را پیش بینی کنید و بر اساس آن رانندگی کنید. با این حال، پس از مدتی، شما به آن عادت می‌کنید.

15- رانندگان دیوانه، رعایت نکردن و نقض قوانین، شرایط جاده، پارکینگ‌های نامناسب، کمبود علائم راهنمایی و رانندگی، عابران پیاده بی‌احتیاط و غیره. همه اینها به اندازه‌ای است که رانندگی در استانبول را برای خارجی‌ها و همچنین افراد محلی دشوار می‌کند.

16- رانتدگی در استانبول بستگی به این دارد که اهل کجا باشی. اگر اهل ایالات متحده آمریکا آلمان، فرانسه و غیره هستید، پاسخ منفی است. اما اگر اهل یونان، مصر، هند، آذربایجان و غیره هستید و راننده خوبی هستید که به اندازه کافی سریع به دستگاه‌های ناوبری واکنش نشان می‌دهید. بله، رانندگی در استانبول مناسب است و موفق باشید. اما دوستان آمریکایی من هرگز رانندگی در استانبول را امتحان نکرده‌اند.

17- به عنوان یک راننده فعال، رانندگی در استانبول آسان نیست، حتی اگر در اینجا زندگی کنید. برخی از پویایی‌های ترافیکی ناشناخته در آن وجود دارد و اگر بتوانید در استانبول رانندگی کنید، می‌توانید در همه جای دنیا رانندگی کنید.

18- من رانندگی در استانبول را چندان توصیه نمی‌کنم. حمل‌ونقل عمومی می‌تواند شما را تقریباً به اکثر جاها ببرد. من ماشینی کرایه کردم و از دالیان به سمت بدروم حرکت کردم. مشکلی نبود. مناظر زیبا است و اگر ماشین در اختیار داشته باشید می‌توانید به راحتی در آن جا رفت‌وآمد کنید. من در آنکارا هم رانندگی کردم که صبح شلوغ بود اما پیمایش آن سخت نبود. این را هم بگویم که حین رانندگی در استانبول، سرعت نگیرید!!

19- در استانبول، از رانندگی بین ۷:۰۰ صبح تا ۱۰:۰۰ صبح و ۴:۰۰ بعد از ظهر تا ۸:۰۰ شب اجتناب کنید زیرا این زمانی است که مردم به سر کار، مدرسه و غیره می‌روند ... بنابراین بسیار شلوغ است. اگر مجبور هستید در این ساعات بیرون بروید، از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید، کاملا امن است، فقط مراقب جیب خود باشید (مثل هر کشور دیگری).  همچنین یک برنامه عالی وجود دارد که به شما می‌گوید چگونه از کجا به هر کجا بروید. همچنین اگر بین شهرها سفر می‌کنید باید رانندگی کنید زیرا می‌توانید از صحنه‌های بین راه لذت ببرید و اگر می‌خواهید در زمان خود صرفه‌جویی کنید راه برای سرعت‌های بالا مناسب است.

20- استانبول بسیار شلوغ است و معمولا همیشه ترافیک است. برخی از راننده‌ها در جاهای نامناسبی سبقت می‌گیرند تا فقط یک ماشین جلو بیفتند. باید گفت که استانبول، شهری نیست که بتوانید حتی برای یک ثانیه، وقتی پشت فرمان هستید، در آن استراحت کنید.

21- رانندگی در استانبول، کاملا به این موضوع بستگی دارد که راننده خودرو، دارای شناسنامه کشوری باشد که خودرو در آن ثبت شده است. بنابراین اگر مجوز اقامت از کشوری که خودروی شما در آن ثبت شده است دارید و ویزا، بیمه و سایر مدارک صحیح را دارید، به احتمال زیاد می‌توانید در ترکیه رانندگی کنید.

22- استانبول ترافیک زیادی دارد، بنابراین مردم صبور نیستند و این موضوع باعث استرس و عصبانیت آن‌ها و شما می‌شود. در واقع، بسیاری از کشورهای جهان وطنی همین مسئله را دارند. علاوه بر این، مردم در حال گوش دادن به موسیقی بلند و رانندگی با یک دست هستند و بد می‌رانند.

23- رانندگی در استانبول برای یک ترک هم آسان نیست. رانندگی در استانبول جدا از آسان / سخت بودن به معنای تحمل ازدحام غیر قابل باور است.

اجاره خودرو در استانبول

رانندگی در استانبول سخت است یا آسان؟

با توجه به‌ تجربه افراد از رانندگی در استانبول ترکیه و مطالعه نظرات آن‌ها، باید گفت بیشتر به دلیل ازدحام جمعیت، شلوغی و ترافیک بالا، شرایط رانندگی در استانبول سخت و دشوار است. علاوه بر ترافیک، نحوه رانندگی برخی از رانندگان می‌تواند پیش‌بینی‌ناپذیر باشد و بسیاری از خیابان‌ها و جاده‌های آن نیز باریک و شلوغ هستند. با این حال، داشتن تجربه رانندگی در استانبول هم می‌تواند جذاب و منحصر‌به‌فرد باشد. شهر دارای مناظر زیبا و مناطق تاریخی فراوانی است که بازدید از آن‌ها پیشنهاد می‌شود.

همچنین رانندگی برای کسانی که با شرایط رانندگی در استانبول آشنایی دارند و می‌توانند با ترافیک و سبک رانندگی در آن سازگار شوند، می‌تواند آسان و تجربه‌ای لذت‌بخش باشد.

قیمت اجاره ماشین در استانبول

نکات قابل توجه برای تجربه رانندگی در استانبول

 • اجتناب از رانندگی در ساعات اوج ترافیک: سعی کنید از رانندگی در ساعات اوج ترافیک (از ۷ تا ۱۰ صبح و از ۴ تا ۶ بعد ازظهر)، به ویژه در صبح‌ها و عصرهای روزهای کاری، خودداری کنید.
 • آشنایی با قوانین رانندگی: پیش از رانندگی، با قوانین رانندگی ترکیه و علائم ترافیکی آشنا شوید.
 • استفاده از GPS و نقشه: برای جلوگیری از گم شدن در خیابان‌ها و جاده‌های پیچیده استانبول، استفاده از GPS یا نقشه توصیه می‌شود.
 • پارکینگ: توجه داشته باشید که پیدا کردن جای پارک در بسیاری از مناطق استانبول می‌تواند دشوار باشد. بنابراین، برنامه‌ریزی برای پارکینگ از قبل مفید است. همچنین در استانبول پارکینگ‌ها دارای مسئولیتی برای نظارت هستند که برای پارک، شما موظف به پرداخت هزینه به آن‌ها هستید. 
 • صبر و آرامش: نگه داشتن آرامش و صبر در ترافیک استانبول مهم است. رانندگی تهاجمی و عجولانه می‌تواند خطرناک باشد و باعث تصادف شود.
 • توجه به عابران پیاده: در مناطق شلوغ و توریستی، عابران پیاده زیادی در حال عبور از خیابان‌ها هستند. همیشه به آنها اولویت دهید و با دقت رانندگی کنید.

اگر قصد دارید در استانبول رانندگی کنید، توصیه می‌شود که نکات بالا را حتما در نظر داشته باشید.

مقاله پیشنهادی: راهنمای سفر به استانبول – 0 تا 100 سفر استانبول برای اولین بازدید

قوانین قابل توجه هنگام تجربه رانندگی در استانبول

 • استفاده از کمربند ایمنی برای راننده و تمامی سرنشینان در جلو و عقب خودرو اجباری است.
 • رعایت حداکثر سرعت مجاز که در جاده‌های شهری، بزرگراه‌ها و سایر مناطق تعیین می‌شود، الزامی است. حداکثر سرعت در مناطق شهری معمولاً ۵۰ کیلومتر در ساعت است، اما در بزرگراه‌ها و جاده‌های بین‌شهری می‌تواند بیشتر (۹۰ کیلومتر در ساعت) باشد.
 • استفاده از چراغ‌های روز در طول روز برای موتورسیکلت‌ها اجباری است، و همه وسایل نقلیه باید در شب یا هنگام کاهش دید به دلیل شرایط آب و هوایی، چراغ‌های خود را روشن کنند.
 • رانندگان باید حق تقدم عبور را به عابران پیاده در عبورگاه‌ها، وسایل نقلیه‌ای که از سمت راست نزدیک می‌شوند و هنگام خروج از جاده‌های فرعی به جاده‌های اصلی رعایت کنند.
 • استفاده از تلفن همراه بدون دستگاه هندزفری هنگام رانندگی ممنوع است.
 • رانندگی با سطح الکل خون بالاتر از میزان مجاز که ۰.۵ گرم در لیتر است، ممنوع بوده و مجازات‌های سنگینی به همراه دارد.
 • پارک دوبل در استانبول ممنوع است و می‌تواند منجر به جریمه شود.
 • عبور از چراغ قرمز و نقض قوانین تقاطع نه تنها خطرناک است بلکه جریمه‌های سنگینی را نیز به دنبال دارد.
 • حرکت شما در جاده، باید از سمت راست باشد زیرا در غیر این صورت در جاده شما با مزارع و حیوانات رو‌به‌رو خواهید شد.
 • استانبول تعداد زیادی پمپ بنزین ندارد و ساعت کاری آنها معمولا بین ۶ صبح تا ۱۰ شب است.

برای رانندگی در استانبول یا هر جای دیگری در ترکیه، مهم است که با تمام قوانین و مقررات به‌روز آشنا باشید تا از ایمنی خود و دیگران اطمینان حاصل کنید و از جریمه‌ها اجتناب نمایید.

  مقاله پیشنهادی: قوانین راهنمایی رانندگی استانبول، با دانستن این قوانین به راحتی در استانبول رانندگی کنید

  پایان کلام

  در نهایت، اگر با شرایط رانندگی در شهرهای بزرگ و شلوغ آشنایی ندارید، ممکن است بهتر باشد که برای جابه‌جایی در استانبول از حمل‌ونقل عمومی یا سرویس‌های اشتراکی سفر استفاده کنید. استانبول، شلوغ‌ترین شهر ترکیه بوده و هست و ترافیک در خیابان‌های آن همیشه وجود دارد. پیداکردن جای پارک دشوار بوده و مردم آن چندان پایبند به قوانین راهنمایی‌ورانندگی نیستند؛ بنابراین رانندگی در استانبول قطعاً کار دشواری است؛ اما برای کسی که با شرایط رانندگی در این شهر آشنا باشد یا بخواهد به خارج شهر برود، رانندگی در استانبول می‌تواند آسان باشد.

  سؤالات متداول

  رانندگی در استانبول می‌تواند برای کسانی که با شرایط ترافیک و قوانین رانندگی در این شهر آشنا نیستند، پرسش‌های زیادی را ایجاد کند. در اینجا به برخی از سؤالات متداول در مورد رانندگی در استانبول پاسخ داده شده است:

  آیا رانندگی در استانبول آسان است؟

  باتوجه‌به شلوغ بودن شهر استانبول و ترافیک زیاد خیابان‌های آن، شرایط خیابان‌های آن و عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی توسط اغلب رانندگان، رانندگی در استانبول، کار چندان آسانی نخواهد بود. اما با آشنایی با شرایط و سبک رانندگی مردم آن و خیابان‌های این شهر، رانندگی می‌تواند برای برخی افراد آسان هم باشد.

  آیا رانندگی در استانبول به گردشگران توصیه می‌شود؟

  تجربه افراد از رانندگی در استانبول نشان داده است که رانندگی برای سفرهای برون‌شهری و رفتن به شهرهای دیگر ترکیه مثل ازمیر و مسیرهای کم تردد، می‌تواند تجربه رانندگی خوبی را برای مسافران به ارمغان آورد؛ اما برای استفاده درون‌شهری باتوجه‌به منع ورود خودرو به برخی مناطق دیدنی آن، ترافیک و دشوار بودن یافتن جای پارک، رانندگی در اماکن پر تردد شهر استانبول چندان به گردشگران توصیه نمی‌شود.

  آیا برای رانندگی در استانبول به گواهینامه بین‌المللی نیاز است؟

  اگر گواهینامه رانندگی شما به زبان ترکی یا انگلیسی نیست، توصیه می‌شود که یک گواهینامه بین‌المللی دریافت کنید. این امر به ویژه برای اجاره خودرو و در صورت برخورد با ماموران پلیس مفید است.

  چه زمانی برای رانندگی در استانبول مناسب است؟

  ترافیک در استانبول می‌تواند بسیار سنگین باشد، به‌ویژه در ساعات اوج و در مرکز شهر (به‌خصوص در ساعات ۷ تا ۹ صبح و ۴ بعدازظهر تا ۸ شب). همچنین استفاده از نقشه‌های آنلاین برای بررسی وضعیت ترافیکی قبل از حرکت و طراحی مسیرهای جایگزین می‌تواند کمک‌کننده باشد.

  آیا پارک کردن در استانبول آسان است؟

  پیدا کردن جای پارک در برخی مناطق استانبول، به‌خصوص در مرکز شهر و مناطق توریستی، می‌تواند دشوار باشد. استفاده از پارکینگ‌های عمومی یا خصوصی پیشنهاد می‌شود. همچنین، بسیاری از هتل‌ها و مراکز خرید فضای پارکینگ ارائه می‌دهند.

  ویرایشگر: سحر رضائی زاده
  (5.00)
  :
  نظر خود را بنویسید
  نظرات
  نام کامل : مهرداد احمد زاده | تاریخ : یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۳ ۱۵:۳۳

  اکثر خیابون های استانبول شلوغن و پر ترافیک، رانندگی توی استانبول هم صبر میخواد و هم اینکه بیشتر برای مسیرهای کم تردد و رفتن به بیرون شهر توصیه میشه