کویر مرنجاب کجاست؟ دیدنی های کویر مرنجاب

کویر مرنجاب کجاست؟ دیدنی های کویر مرنجاب

کویر مرنجاب یکی از زیباترین و مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کشورمان است. این کویر بی شک یکی از بهترین نقاطی است که می‌توانید به‌عنوان سفر گردی خود انتخاب و ساعت‌ها در آن با خود خلوت کنید. تپه‌های شنی بلند و درختچه‌های تاق، زیبایی این منطقه را چند برابر کرده و جلوه‌ای بی‌نظیری به آن بخشیده است.

بی شک کویر یکی از هیجان‌انگیزترین و افسون کننده‌ترین آفریده‌های خداوند است. آرامش و سکوت عمیق و آسمان شب جادویی کویر، باعث شده تا با بازدید از یکی از آنها، بتوان سکوت و زیبایی را هم زمان با هم تجربه کرد. شما می‌توانید با اجاره ماشین مناسب برای کویرگردی هیجان را در کنار سفر خود تجربه کنید. کویر مرنجاب کجاست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد این کویر کسب کنید.

کویر مرنجاب

منبع: Instagram

کویر مرنجاب کجاست؟

مرنجاب در استان اصفهان و در شمال شهرستان آران و بیدگل از توابع کاشان واقع شده است. فاصله این کویر تا آران و بیدگل ۵۳ کیلومتر، تا کاشان ۶۲ کیلومتر و تا اصفهان ۷۲۰ کیلومتر است. مرنجاب از شمال به دریاچه پهناور نمک شهرستان آران و بیدگل، از شرق به پارک ملی و به کویر بند ریگ، از غرب به دریاچه‌های نمک حوض سلطان، حوض مره و به کویر مسیله و از سمت جنوب به شهرستان آران و بیدگل منتهی می‌شود. اگر شما قصد سفر از تهران به کویر مرنجاب را دارید با اجاره خودرو از این مؤسسه می‌توانید سفر ماجراجویانه خود را آغاز کنید.

اجاره خودرو در تهران

برای آغاز سفر خود ابتدا باید وارد آزادراه تهران - قم شوید. در این آزادراه باید مسیر خود را به سمت عوارضی قم ادامه دهید و پس از آن وارد آزادراه قم - کاشان شوید. در این مسیر شما باید به ترتیب از روستاهای آب شیرین، سن سن و مشکات بگذرید و از طریق فرعی، خود را به روستای یزدل برسانید. بعد از یزدل، مسیر را تا روستای کوچک علی‌آباد باید بروید. بعد از رسیدن به نوش‌آباد باید به سمت شهرستان آران و بیدگل ادامه مسیر دهید.

در آران و بیدگل باید وارد بلوار ارتش شوید و مسیر خود را تا جاده مرنجاب ادامه دهید. جاده مرنجاب را ۴۵ کیلومتر که طی کنید اولین چیزی که آن را مشاهده خواهید کرد کاروان‌سرای مرنجاب خواهد بود. بعد از ۵ کیلومتر دور شدن از کاروان‌سرا نیز می‌توانید دریاچه نمک را در سمت چپ خود مشاهده کنید. جزیره سرگردان دیگر مکان گردشگری آن منطقه است.

آدرس کویر مرنجاب: استان اصفهان، شهر کاشان، آران و بیدگل، بلوار ارتش، جاده مرنجاب، کویر مرنجاب

کویر مرنجاب کجاست؟

منبع: Instagram

موقعیت جغرافیایی کویر مرنجاب

چگونه به کویر مرنجاب برسیم؟

برای رسیدن به کویر مرنجاب، ابتدا باید به شهرستان آران و بیدگل که در اصفهان قرار دارد برسید و سپس از این شهرستان نیز به طرف یکی از مسیرهایی که به کویر مرنجاب می‌رسد، حرکت کنید. وقتی به آران و بیدگل می‌رسید، دو مسیر برای دسترسی به کویر مرنجاب وجود دارد. اولین مسیر جاده خاکی است که از بلوار ارتش در قسمت شمای این شهرستان آغاز می‌شود و بهترین و مناسب‌ترین مسیر برای افرادی است که تابه‌حال به کویر سفر نکرده‌اند. این مسیر کاملاً خاکی و کم تردد است و بهتر است یکی از افراد محلی که با این منطقه آشنا است را همراه خودتان ببرید تا خیالتان آسوده باشد. با طی‌کردن مسیر حدود ۵۰ کیلومتری می‌توانید به مرنجاب برسید.

جاذبه‌های گردشگری کویر مرنجاب

 • دریاچه نمک
 • کاروان‌سرای مرنجاب (ساخته شده به دستور شاه‌عباس)
 • چاه دستکن (اعتقاد بر حفر آن توسط امام هشتم شیعیان)
 • ریگ بلند
 • کوه کلنگ
 • قلعه کرشاهی
 • کوه یخاب
 • جزیره سرگردان

جاذبه‌های گردشگری کویر مرنجاب

منبع: Instagram

کاروانسرای مرنجاب

کاروان‌سرای مرنجاب در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته و یکی از قدیمی‌ترین بنای ساخته شده در آن منطقه است. کاروان‌سرای مرنجاب در قدیم، اقامتگاه بسیاری از مسافران بوده که از منطقه عبور می‌کردند. این کاروان‌سرا ۲۹ اتاق دارد و به روی سر در آن نوشته شده است ۵۰۰ پاسدار مسلح همیشه در قلعه حضور داشته‌اند. این روزها مسافرانی که به مرنجاب می‌روند، با پرداخت هزینه‌ای شب را در آن سپری می‌کنند.

کاروانسرای مرنجاب

منبع: Instagram

جزیره سرگردان

دیگر جاذبه‌های گردشگری مرنجاب که می‌توان به آن اشاره کرد جزیره سرگردان است. این مکان در دریاچه مسیله و در ۵ کیلومتری شهرستان آران و بیدگل قرار دارد. اما این منطقه آن‌گونه که از اسم جزیره انتظار می‌رود نیست، زیرا اطراف آن را به‌جای آب، نمکزار فراگرفته است. بااین‌وجود در این جزیره در بعضی از روزهای سال به دلیل بارندگی، حدود ۲ تا ۵ سانتی‌متر آب اطراف آن را فرامی‌گیرد و به آن جلوه زیبایی می‌بخشد. همین دلیل باعث شده است مردم بومی این منطقه تصور کنند که این مکان مانند یک جزیره در حال جابه‌جایی و نام جزیره سرگردان را به آن بدهند.

جزیره سرگردان

منبع: Instagram

دریاچه نمک

یکی دیگر بهترین جاذبه‌های گردشگری کویر مرنجاب دریاچه نمک آران و بیدگل است که با وسعت ۳۵ کیلومتر در این شهرستان واقع شده است. این دریاچه در طول سال خشک و پوشیده از نمک است بااین‌وجود پس از بارش باران و تبخیر آب می‌توان با صحنه‌های جالبی مانند اشکال هندسی حاصل از رسوبات نمک مواجه شد که تجربه تماشای آن خالی از لطف نیست.

جاذبه‌های طبیعی کویر مرنجاب

مرنجاب به دلیل موقعیتی بکر و خاص، حس جست‌وجو و کنجکاوی را در افرادی که ماجراجو هستند بر می‌انگیزد. سکوت نهفته در شب‌های کویر و آسمان فوق‌العاده زیبای آن بی شک یکی از جاذبه‌های گردشگری کویر مرنجاب است. جانوران ، شن‌های روان، پوشش و حس کشف ناشناخته‌ها، سختی پیمودن کویر را برای شما شیرین خواهد کرد. برخلاف آنچه که بسیاری از ما ممکن است در مورد کویر انتظار داشته باشیم، وجود پوشش‌های گیاهی بسیار غنی و حضور حیوانات گوناگون است. برخی از گیاهانی که در این منطقه وجود دارند، گیاه تاماریس است که در ترکیب خاک شور رشد می‌کنند. کویر مرنجاب دارای حیوانات متنوع است، زیرا این منطقه غذای بیشتری نسبت به سایر بیابان‌های جهان دارد. گونه‌های حیوانی که در بیابان زندگی می‌کنند شامل گربه‌های شن و ماسه، کلملیون‌ها، گونه‌های متعدد از مارمولک‌ها و خزندگان، عقرب‌ها، عقاب‌ها، گیاهان، شغال‌ها، قورباغه‌ها، روباه‌ها است.

جاذبه‌های طبیعی کویر مرنجاب

منبع: Instagram

علت نام گذاری کویر مرنجاب

نام کویر مرنجاب انتخاب شده به‌واسطه شاه‌عباس صفوی است. درگذشته به دلیل اینکه کندن قنات و چاه و رسیدن به آب شیرین در این منطقه کار بسیار سخت و مشقت باری بود نام این کویر مرد رنج آب گذاشته شده بوده. اما رفته‌رفته نام آن تغییر پیدا و به کویر مرنجاب معروف شده است.

علت نام گذاری کویر مرنجاب

منبع: Instagram

در سفر به کویر چه چیزهایی باید با خود ببریم؟

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به دلیل وسیع بودن این کویر حتماً همراه خود یک فردی که آگاه به مسیرهای این منطقه است را با خود ببرید. در این سفر باید مواد غذایی کنسروی به مقدار لازم، آب آشامیدنی، زیرانداز و چراغ‌قوه، کفش مناسب، عینک‌آفتابی و کرم ضدآفتاب را هم فراموش نکنید.

نکات و تجهیزات سفر به کویر مرنجاب

 • کفش‌های مخصوص و ساق‌دار برای کویرگردی
 • لباس آستین دارد، کلاه آفتابی با لبه‌های بلند، ضدآفتاب و عینک
 • آب به مقدار کافی
 • خوراکی‌های حاوی قند
 • جعبه کمک‌های اولیه
 • کیت مارگزیدگی
 • پاوربانک
 • ابزارهای لازم برای درست کردن آتش
 • چادر کمپ
 • پماد یا محلول ضد گزش حشرات
 • لباس گرم برای شب
 • کیسه‌خواب
 • قطب‌نما
 • مدارک شناسایی و پول نقد

لباس مناسب برای سفر به کویر مرنجاب

برای اینکه بدانید چه لباس و پوششی برای سفر به کویر مرنجاب مناسب است، ابتدا باید با آب‌وهوای این منطقه آشنا شوید. آب‌وهوای کویر مرنجاب به علت کویری بودن، گرم و خشک است؛ اما بااین‌حال در فصل‌های مختلف، آب‌وهوای آن نیز کمی تغییر می‌کند. به‌طورکلی در تمام فصل‌های سال، در طول روز هوا در کویر گرم و در شب سرد و خنک می‌شود. در نتیجه لباس مناسب شما برای سفر به کویر مرنجاب تا حدود زیادی به فصلی که می‌خواهید سفر کنید دارد.

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب

اگر از گرما و هوای سوزان تابستان فراری هستید، بهترین زمان برای سفر به کویر فصل‌های معتدل و خنک است. ماه اردیبهشت و فصل پاییز بهترین زمان برای سفر به مرنجاب است.

اجاره خودرو برای تور کویر مرنجاب

آیا انتخاب تور کویر مرنجاب یک انتخابی درست برای شما است؟ درحالی‌که بیابان‌ها ممکن است به‌عنوان مقصدهای ایده‌آل خانواده یا زوج باشند اما یکی از مکان‌های باورنکردنی برای تفریح و گشت‌وگذار با یک گروه از دوستان است. برای سفر به کویر مرنجاب بهترین راه، سفر با تور و یا اجاره خودرو مناسب برای تعداد زیاد افراد مانند ون است. شما می‌توانید از خدمات اجاره خودرو سعادت رنت استفاده کنید؛ اما باید توجه داشته باشید که سعادت رنت برای آفرود سواری خودرو اجاره نمی‌دهد. بلکه تنها می‌توانید تا نزدیکی کویر از خودروهای سعادت رنت استفاده کنید و سپس از آن آنجا برای آفرود سواری خودروهای مخصوص کرایه کنید.

مقاله پيشنهادی: بهترین ون بازار ایران چیست؟ بررسی و کاربرد ون‌های مجهز

اجاره خودرو با راننده یکی از خدمات ارائه شده در این مؤسسه است که نگرانی شما در هنگام رانندگی کم کرده و می‌توانید با آرامش سفر کنید. شما می‌توانید با اجاره ون یک سفر رویایی را با دوستان خود تجربه کنید. نه‌تنها به این خاطر بتوانید شب را در یک کاروان‌سرای ۳۵۰ساله اقامت داشته باشید و دریاچه‌های نمکی را کشف کنید یا در زیر آسمان پر ستاره بخوابید، بلکه به‌خاطر سپری‌کردن یک روز پر خاطره در کنار دوستان خود در سکوت بی‌نظیر کویر.

اجاره ون و لوکس و اقتصادی با ارزان‌ترین قیمت‌ها

در نهایت

کویر مرنجاب یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ایران است که در استان اصفهان قرار گرفته است. در این مقال به بررسی و معرفی کویر مرنجاب پرداختیم. از نکات مثبتی که این کویر دارد، فاصله کم آن با تهران است و امکانات و تفریحات آن نیز بسیار خوب و کامل است. گشت‌وگذار در کویر مرنجاب یکی از بهترین گزینه‌ها برای افراد علاقه‌مند به آفرود سواری است. پیشنهاد می‌کنم حتماً تور کویر مرنجاب را تجربه کنید و آن را از دست ندهید.

سؤالات متداول

در ادامه به سؤالات متداول در مورد کویر مرنجاب پاسخ می‌دهیم.

کویر مرنجاب کجاست؟

کویر مرنجاب در استان اصفهان و قسمت شمالی شهرستان آران و بیدگل واقع شده است.

از تهران تا مرنجاب چند کیلومتر فاصله است؟

از تهران تا مرنجاب حدود ۲۷۰ کیلومتر فاصله است.

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب چیست؟

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب، پاییز و زمستان است.

کویر مرنجاب چه تفریحاتی دارد؟

از تفریحات تور کویر مرنجاب می‌توان به آفرود سواری، رصد ستارگان، پیاده‌روی در کویر و... اشاره کرد. 

(5.00)
:
نظر خود را بنویسید
نظرات
نام کامل : امیرعلی | تاریخ : دوشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۲ ۱۱:۲۶

توی فصل بهار کدوم ماه برای رفتن به کویر مرنجاب خوبه؟

نام کامل : پشتیبانی سعادت رنت | تاریخ : دوشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۲ ۱۱:۲۴

سلام. بهترین ماه‌های فصل بهار برای سفر به کویر مرنجاب، فروردین و اوایل اردیبهشت است؛ زیرا پس از آن گرمای هوا در کویر آزاردهنده خواهد بود.